Blog o wszystkim ;)

zapraszam

Rodzaje napędu w samochodach

Maj 11th, 2016

5942214521_c8247ea72b_b
Napędy możemy podzielić na przedni (FWD), tylni (RWD) i na cztery koła (AWD).

Napęd przedni

Samochody z napędem przednim są tańsze od samochodów z innym napędem. Posiadają większe bagażniki oraz więcej miejsca dla pasażerów. Samochody z FWD zużywają też mniejszą ilość paliwa. Minusem FWD jest to, że części szybko się zużywają. Kolejnym minusem tego napędu jest to, że ciężar jest z przodu, przez co kierowanie pojazdem, szczególnie przy wyższych prędkościach jest ciężkie i niewygodne.

Napęd tylni

Jedną z największych zalet napędu tylnego jest to, że części są mało podatne na niszczenia. Po paru latach auto z FWD będzie wymagało napraw, a auto z RWD prawdopodobnie nie. To jest jeden z powodów, czemu auta policyjne czy inne służbowe posiadają napęd na tylne koła.
Samochody z RWD oferują też o wiele lepsze prowadzenie niż pojazdy z FWD, ale w przeciwieństwie do FWD, nie dają rady podczas jazdy w złych warunkach np. na śniegu. Samochód wtedy szybko traci trakcje i może wpaść w poślizg.

Napęd na cztery koła

Samochody z AWD łączą zalety RWD i FWD – są świetne do jazdy w złych warunkach (np. nie wpadają tak łatwo w poślizg na zaśnieżonej drodze) oraz świetnie się je prowadzi. Dzięki temu są bardzo często wybierane przez osoby jeżdżące profesjonalnie, jak i przez osoby rzadko jeżdżące.
Minusem tego napędu jest to, że pojazdy z tym napędem są drogie, ważą dużo więcej od ich odpowiedników z RWD czy FWD oraz zużywają więcej paliwa, przez co kupno i utrzymanie takiego auta to często duży wydatek.

Jaki napęd wybrać?

Każdy napęd ma swoje wady i zalety. Gdy nie mamy sporego budżetu to polecam kupić samochód z napędem FWD, ponieważ zużywa on mało paliwa i ogólnie jest tańszy od pojazdów z innych napędem. Gdy mamy średni budżet możemy kupować samochód z napędem na tylne koła. Takie auto jest odporniejsze na uszkodzenia od aut z napędem na przód, lepiej się je też prowadzi. Minusem kupna auta z RWD jest to, że jest ono droższe od FWD i zazwyczaj ma mniejszy bagażnik i mniejszą przestrzeń dla pasażerów.
Gdy mamy spory budżet to polecam kupno auta AWD. Taki pojazd łączy najlepsze cechy FWD i RWD, ale jego utrzymanie jest drogie ponieważ sam sporo kosztuje, zużywa więcej paliwa od innych napędów, a jego naprawa gdy coś w nim się zepsuje jest bardzo droga.

Powered by WordPress. Theme by Sash Lewis.