Blog o wszystkim ;)

zapraszam

Moje ulubione ciasta

Maj 4th, 2016

2760578911_7f682250c3_b
Nie masz pomysłu jakie ciasto upiec? Tutaj przedstawię moje ulubione ciasta, które są bardzo popularne w naszym kraju.

Sernik

Jest to ciasto, którego głównym składnikiem jest twaróg z dodatkiem rodzynek lub skórki pomarańczowej. Może być na zimno, gotowany lub upieczony, lecz jak dla mnie najsmaczniejszy jest właśnie ten pieczony. Można go podać z polewą czekoladową, najlepiej od razu po wyjęciu z lodówki lub chłodnego miejsca. Na pewno każdemu zasmakuję! 😉

Szarlotka

Ciasto z jabłkami, bardzo słodkie. Jest bardzo łatwe w przygotowaniu i szybko się je piecze, więc gdy dowiemy się że ktoś do nas przyjeżdża w odwiedzinach możemy bardzo szybko przygotować szarlotkę, którą go ugościmy. Podajemy na ciepło, posypaną cukrem pudrem.

Makowiec

Ciasto drożdżowe z masą z makową. Bardzo często służy za danie wigilijne. Upieczone ciasto można polać jakąś polewą lub lukrem czy skórką pomarańczową. Jest to ciasto które zajmuję sporo czasu do przygotowania. Jest słodkie, w smaku przypomina typowe ciasto drożdżowe, ale z dodatkiem maku.

Karpatka

Dwie warstwy ciasta przełożone kremem budyniowym – tak wygląda typowa karpatka. Jest to ciasto słodkie, i proste w przygotowaniu. Zamiast kremu budyniowego można użyć inne np. śmietankowy. Dolna warstwa jest z ciasta kruchego, a górna z ciasta parzonego.

Babka

Jest to ciasto wypiekane w specjalnych foremkach. Składa się ze słodkiego ciasta kruchego, które czasami jest nadziewane. Po upieczeniu zazwyczaj polewa się lukrem i posypuje skórkami pomarańczy, przez co nabiera smaku.

Kremówka

Jest złożona z dwóch warstw ciasta francuskiego przełożonych bitą śmietaną lub kremem budyniowym, posypana cukrem pudrem. Jest ona bardzo słodka, i zamiast samemu ją piec możemy tanio ją dostać w większości cukierni. Słynne są też kremówki papieskie (wadowickie), o których opowiadał Jan Paweł II.

Wuzetka

Jest to ciasto słodkie, które składa się z biszkoptu i bitej śmietany. Zazwyczaj dodaje się też trochę dżemu. Podobnie do kremówek, możemy je tanio dostać w większości cukierni. W przeciwieństwie do innych ciast, wuzetki są rzadko pieczone w domu, ponieważ jest to jedno z najłatwiej dostępnych ciast, które w prawie każdej cukierni są dobrze przygotowane i upieczone.

Powered by WordPress. Theme by Sash Lewis.