Blog o wszystkim ;)

zapraszam

Prowadzenie własnego ogrodu ekologicznego

Kwiecień 25th, 2016

4827620850_7ed48c6b18_b

Ogród ekologiczny jest ogrodem, który przypomina naturę i nie używa żadnych sztucznych nawozów chemicznych. Tutaj znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci w założeniu własnego takiego ogrodu.

 

Stosowane nawozy

W ogrodzie ekologicznym nie stosujemy żadnych nawozów chemicznych, ponieważ takie nie pasują do idei ogrodu. Zamiast nich używamy nawozów naturalnych, takich jak węgiel brunatny, kompost czy gnojówka.

Rozłożenie roślin

Gdy sadzimy rośliny, ważne jest to by one były posadzone gęsto. Nie zostawiamy gleby pustej, ponieważ wtedy musimy zużywać więcej wody, co też nie pasuję do idei ekologicznego ogrodu + taka ziemia bez okrycia nie wygląda zbyt estetycznie.

Stosowanie środków chemicznych 

Stosowanie środków chemicznych powinniśmy ograniczyć do minimum, ponieważ one powodują wyginięcie owadów i innych organizmów, które zapylają rośliny. Takie środki można zastąpić naturalnymi odpowiednikami, które bez problemu można dostać w sklepie.

Chwasty

W takim ogrodzie nie powinno się usuwać wszystkich chwastów. Zamiast niszczenia ich można je przerobić na nawóz lub zrobić dla nich osobne miejsce w ogrodzie. Takie chwasty są pożyteczne, ponieważ wabią owady które następnie zapylają rośliny.

Ziemia

Ziemie w ogrodzie ekologicznym powinniśmy jak najrzadziej przekopywać. W niczym to nie pomaga, a organizmy będą potrzebować czasu by wrócić do normy.

Tworzenie nawozu

Do takiego ogrodu przydaję się własny kompostownik, w którym rozkładowi ulegają odpady z naszego ogrodu, zamieniając się na materie organiczną, którą możemy stosować jako świetny nawóz.

Dlaczego warto taki ogród założyć?

Ogród ekologiczny warto założyć, ponieważ nie stanowi konkurencji dla natury – on z nią współdziała. Można w nim zjeść spokojnie owoc lub warzywo z krzaka, zapewnia on nam świetne miejsce do odpoczynku i jest bardzo ładnym dodatkiem do naszej działki. Coraz więcej ludzi zakłada taki ogród, ponieważ chcą dbać o przyszłość takiej planety, a taki ogród nie posiada żadnych zanieczyszczeń ani nie wypuszcza żadnych w stronę atmosfery przez co im więcej takich ogrodów tym czystsza i lepsza do życia będzie nasza planeta. Ogród taki też nie będzie dla nas sporym obciążeniem – utrzymanie go jest tanie ponieważ jest samowystarczalny.

Powered by WordPress. Theme by Sash Lewis.